Mločia Mláka …

 

Nový osadný flek teda definitívne dostal názov Mločia mláka podľa kaluže v ktorej žijú mloky. Teraz ho už len treba upraviť pre osadný život…

  Jeden májový deň…

Vonku je príjemne. Slnko sa len rozohrieva a tak sa nám s Bacilom ide celkom fajn. Popri priehrade je všetko prichystané na zajtrajšie rybárske preteky. Na bufete brigádnici naťahujú maskovaciu sieť. Nás čaká ďalší príjemný deň v lese. Asi o hodinku už stojíme v šere lesa pri ohnisku, okolo ktorého krúži mrak komárov. Len čo založíme oheň- zmiznú.

  Berieme do rúk rýľ a začíname kopať jamy na stĺpy ohrady. Klenba zo stromov nedovoľuje výhľady na oblohu a tak netušíme, že sa na nás z hora mraky mračia. Pokračujeme v potení pri kopaní jám. Okolo obeda už máme hotovo a tak si sadáme k obedu. Zahrmelo. Pozeráme nechápavo na seba, veď bol krásny slnečný deň! Zahrmelo znovu a my odkladáme nedojedené jedlo a napíname jednu celtu, pod ktorou sme rozprestreli deku. Takto pripravení sme pokračovali v práci. Zahrotili sme koly a umiestnili do vykopaných jám. Po zahádzaní zemou sme okolo kolov dupali kolový tanec, kým zem nebola dostatočne ubitá a kôl nestál pevne.

  Prší. My zalezený pod celtou s batohmi pod hlavami dumáme čo bude ďalej. Na celtu dopadá pár kvapiek. Zhodneme sa na tom, že toto nie je dážď a pokračujeme teda v práci.

Asi tri krát nás zahnala prehánka do skrýše, ale nakoniec sa spustil poriadny lejak a tak driememe pod natiahnutou plachtou. Zo stromov kvapká voda, udusený oheň dymí a ten dym sa plazí popri zemi. V lese je príjemný čerstvý vzduch. Začali sme nosiť drevo na priečky plota. Našťastie je na zemi po lese popadaných dosť stromov a tak o materiál nie je núdza.

  Sami dvaja to však budeme robiť večnosť. Ale čo už, keď zvyšok sveta má iné povinnosti.

  Iný májový deň…

V práci som vyrobil pánty i petlicu na bráničku. Teraz už pochodujú so mnou na osadu. Je horúco. Zastavujeme pri Oáze a Bobi nám podáva čutoru s vodou. Najprv Čačinke, potom Bacilovi a nakoniec sa napijem ja. Vydýchaní pokračujeme do kopca prašnou cestou ku chatkám. Na lesnej ceste sa predierame vysokou pŕhľavou, ktorá zarástla vždy vlhkú cestu.

Do toho otravné komáre drzo krúžia kolo nás. Dole pod cestou  ticho šumí riečka Slatina. V lesnej mláke sa mihá kopa malých mlokov. Veľké už nevidieť.

 Komáre nás prenasledujú až na flek, kde rýchlo zapaľujeme oheň a o chvíľu máme od nich pokoj. S bratmi som sa pustil do hľadania smrekovej guľatiny, ktorú sme naťahali k ohnisku.

Ideme vyrábať bráničku . Keď bola hotová, priskrutkovali sme na ňu železné pánty  a pripevnili na kôl. Vyznačil sa otvor pre petlicu a teraz dlabeme a dlabeme. Nakoniec sa bránička dala pekne zaistiť .

 Prišla i Ľubka. Žienky sa pustili do prípravy obeda a my do výroby rebríka- preliezok pre deti. Napílili sme plotové diely, ktoré pribíjame o priečky ohrady. Nakoniec sa urobil poriadok od triesok a konárov a pobrali sme sa domov.

 Ďalší deň v lese…

 Dnes zas len dvaja s Bacilom. Pílime konáre na výplň ohrady a pribíjame na priečky. Bacil kúpil krabicu klincov ” ODESKOE” . Je to trest s nimi niečo pribíjať. Sú veľmi mäkké a minimálne polovicu z nich každú chvíľu vyrovnávame na kameni, lebo sa ohýbajú pri zatĺkaní. Pri jednom takom ohnutí som si trafil prst tupou stranou sekery a ten hneď mení farbu na modro.

Nadávky, hromženie a strašná bolesť…

 Na lúke sa teraz pasú ovečky a bača so svojimi psami ich drží po hromade. Celá hora sa ozýva zvoncami, ktoré majú zavesené na krku. My sa pomaly balíme a odchádzame nepozorovane domov.

 Postupne sa počas víkendoviek dorábala ohrada a na radosť detí sme časom vystrúhali i totem.

This entry was posted in Uncategorized and tagged . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s